top of page

VABA AEG, PUHKAMINE JA UNI


ÜLE KAHESAJA KODUKÜLASTUSE HILJEM


Kuigi paljud inimesed soovivad tegeleda koera sõnakuulekuse, mänguoskuse ja rihmas mitte vedamisega, millega kaasneb ka agressioon ja reaktiivsus, alustan ma koolitust alati rääkides heaperemehelikust majandamisest. Lihtne, loogiline ja alati teostatav aga mitte kergesti mõistetav.


Kutsikad vajavad 20 tundi und- ja täiskasvanud koerad kuni 16 tundi und päevas, mida paljud inimesed ei koge, näe ega mõista. Koera arengu, füsioloogia, psühholoogia ja sotisoloogia seisukohast on aga une kvaliteet esmatähtis, kasulik ja vajalik. Vajalik selleks, et tagada õppimine, aju areng, füüsiline võimekus ja areng ning sotsiaalselt täisväärtulik ja tasakaalustatud suhe.


  • Miks koerad ei maga pikalt ning nende uni on pigem lühikene ja kaootiline? Koerad on päevase eluviisiga kodustatud loomad. Samas suudavad nad väga edukalt töötada ka öösel ja kiiresti kohaneda reisides. Põhjus on selles, et nende toibumine sügavast unest on kiirem kui inimestel. Nad on ikkagi loomad, kes on ajalooliselt pidanud jahti, selleks et elu jääda. Loodus on nad selliseks kujundanud.


Räägime natukene koera une eripäradest võrreldes inimesega. Koerad magavad keskmiselt 10-16 tundi, inimesed 7-8 tundi. Inimeste sügava une faas kestab koertel keskmiselt 2,9 tundi ja inimestel 1,9 tundi. Nagu eelpool mainitud siis sügavast unest väljumine on koerte puhul kergem kui inimestel, kes ei saa keset ööd üles ajamisest kiiresti toibuda ja unisus kestab kauem.


Nüüd oleme rääkinud koerte une vajadusest ja lisanud natukene konteksti sellele, miks koerad koos inimesega on pidevalt liikumises ja üleval ning magavad kaootiliselt ning pigem pikutavad ja tukastavad. Põhjus on selles, et nad on loomad, kelle keha ja kognitsioon seda võimaldab. See ei tähenda aga seda, et pidev une ja ärkveloleku vahel laveerimine on neile kasulik, vajalik ning arengut ja õppimist toetav. Vähene uni vähendab motoorset võimekust ja suurendab sügava une pikkust, sest varem või hiljem vajab koera keha piisavat und.


Sügav uni ja puhkamine kinnistab õpitut, aitab parandada lihastoonust ja toetab sotsiaalsete suhete parenemist, sest sügav uni on oluline osa mängu, liikumise ja teiste sotsioloogiliste tegevuste toetamise kontekstis. Ehk lühidalt kokku võttes on une kvaliteet ja kestvus lahutamatu osa tasakaalukast koerast.


  • Kuidas toetada koera, et ta saaks piisavalt magada ja millist kasu saab sellest nii koer kui ka inimene?


Mõelge koera päevakavale selliselt, et oleks organiseeritud kaheksa tundi täiskasvanud koera päevast ja neli tundi kutsika päevast. Varieeruvus on nende kahe arengufaasi vahel, kus kutsika kiire areng algab 6 elunädalal ja täiskasvanuikka jõudmine lõpeb 2-2,5 aastaselt. Ehk une pikkus sõltub koera vanusest.


Planeerida on vaja:


1.Mida koer teeb vabal ajal? 2. Kus koer puhkab? 3. Kus koer magab?


Vaba aeg ei ole jalutamine ega mängimine. Vaba aeg on aeg kui koer on omapead ja tegeleb mingi aktiivsusega. Kas ta lahendab Nina Ottossoni puzzlet, närib mõnda loomset saadust (nahad, kõrvad, peenised) või tegeleb oma Kong Classicu, Bob-a- Lot'i või West Paw's Toppl tühjendamisega.


Puhkamise koht on tavaliselt perega koos olemise alal. Selgelt piiritletud, kas voodi, vaiba, jahutusmati või muust kõrgendatud, põrandast eristuvast materjalist. Selle koha peal saab koer uneleda kui inimene sööb, vaatab telekat või loeb raamatut. Hea oleks kui puhkamise koht ei ole liikumisteel, keset tuba ega välisukse ees.


Magamise koht peab vastama neljale kriteeriumile:


1. SOE - vähemalt 15 kraadi sooja


2. KUIV - purukuiv (klaasikalised õlgedega täidetud kuudid)


3. PIME - selgelt hämaram kui ülejäänud ümbritsev valgus (loe: pime)


4. TURVALINE - kaetud vähemalt kolmest küljest ja ülevalt, ideaalselt kõikidest külgedest 360 kraadi


Magamiseks soovitan kindlasti muretseda koerale puur. Minu lemmikud on plastikust transpordi puurid, sest neid on kerge puhastada, nad on ehituselt rohkem kinnised kui traadist puurid ja praktilisemad, sest neid saab kasutada ka autodes ja lennukites (juhul kui on IATA sertifitseeritud).

Pesasid, mis täidavad puuri omadusi on võimalik ka ise ehitada. Pinterestist leiab mitmeid suurepäraseid ideid selleks.


Puurikoolitusest ja sellega seonduvast räägime tulevastes artiklites lähemalt. Seniks aga soovin, et ühiskond hakkaks oma mõttelaadi koerte une ja selle kvaliteedi tagamise valdkonnas laiendama ja muutma.


Koerte vaba aja, puhkeaja ja magamise heaperemehelik majandamine aitab koeral täisväärtuslikumalt osaleda igapäevastes tegevustes ning annab inimesele võimaluse paremini planeerida oma igapäevaseid tegevusi koos oma lemmikuga.


Koerte unest ja selle aspektidest saate lähemalt uurida sellest artiklist -

304 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page