top of page

KIVID, OKSAD, LUMEPALLID ja KÄBID!Jätkame mänguga seotud teemadel, sest need ei saa veel niipea otsa. Mäng on seotud nii majandamise, treenimise, kasvatuse kui ka sotsiaalsete suhete, psüühika ja naturaalsete instinktidega.


Üle mitme aasta on väljas ilus talv. Fantastiline! Sellest olenemata jääb mulle silma lumepallidega mängimine. Muul ajal on pinnuks silmas - sõna otseses mõttes - oksad, käbid, võililled, kivid ja mine tea, mida veel. Ehk kõik asjad, mis on looduses vabalt kättesaadavad ja seda just koera vaatepunktist ning inimese "laiskusest" või teadmatusest tingitult.


Koerad mängivad terve elukaare jooksul ja mängul on oluline roll sotsiaalsetes suhetes ning psüühilises ja füüsilises tervises. Kõik, mis on mängimisega seotud on lahutamatu osa iga koera elust. Mida paljud inimesed ei mõista ja ei pruugi märgata on foobiad, hirmud, sundmõtted, stress ja vigastused, mida eelpool loetletud vabalt kättesaadavad mänguasjad võivad koertele põhjustada.

Kuhu ma selle jutuga tahan välja jõuda? Soovitan tungivalt vältida koeraga mängimisel loodusest vabalt kätte saadavate "mänguasjadega". Põhjused selleks on:


Kive, oksi, lund, käbisid jne. ei saa kokku korjata ehk ei teki võimalust mängu alustada ega lõpetada, mis võib tingida selle, et koer konrollib mängu aega, algust ja lõppu. Tundub justkui mitte midagi olulist aga kui koera ootustele ei vastata - mäng ei alga; oksad ja käbid põhustavad valusid seedekulglas, aga keegi ei märka; kivide närimisest on hambad kulunud ja närvid paljuad ning tekitavad valu; ise tuppa minnes aga koera õue lumega jättes, kividega üksi jättes, okstega üksi jättes sterssi põhjustades; mängu algust ja lõppu mitte kontrollides passiivse domineerimise alla langedes; mingi kindla esemega sundmõttet tekitades, et see peab koeral hammaste vahel olema ilma milleta ta justkui enam rahuneda ei suuda.


P.S - Tihtipeale me ei mõtle nende passiivselt tekitatud stressiallikate üle ja ei mõista miks koerad ühel või teisel hetkel tunduvad närvilised, agressiivsemad ja nõudlikud.


Lahendus on selles, et mängimiseks tuleb kasutada ohutuid, turvalisi ja mõlemale osapoolele - olgu see siis teine koer või inimene - kasu toovaid mänguasju. Jah, talvel on lund, muul ajal oksi ja aeg ajalt ka võililli aga harjutage ennast ning ka koera mängima kindlate mänguasjadega. Esialgne tüli muutub hilisemaks preemiaks ja kasu on sellest mõlemale osapoolele.


Selgitus - Minu eesmärk ei ole kellegil lumega mängimist ära keelata. Osad koerad võivad lumepallidega mängimisega väga hästi hakkama saada ja pikas perspektiivis ei tekita see neile püsivaid neurootilisi kahjustusi, aga valus on kõrvalt koerte kannatusi jälgida.

116 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page